2018-19 Alfred State Honor Roll
The following student-athletes earned postseason honors
Previous Years: 2017-18, 2016-17, 2015-16, 2014-15, 2013-14, 2012-13, 2011-12, 2010-11, 2009-10, 2008-09, 2007-08, 2006-07
All-Conference (ACAA, AMCC, CSAC, & ECFC)
Rayanna Anderson | Basketball - 1st team |
Chris Balys | Soccer - 1st team |
Emily Brigman | Track & Field - 1st team - 2nd team (three events) |
Ryan Brophy | Swimming - 2nd team |
Nikolas Brown | Track & Field - Honorable Mention |
Devon Clark | Football - Honorable Mention |
Ronnie Clark | Football - 2nd team |
Matthew Connolly | Cross Country - 2nd team |
Ethan Dale | Swimming - 1st team (2nd team in two events) |
Veronica Dailey | Cross Country - 1st team |
Austin Demberg | Cross Country - 2nd team |
Austin Demberg | Track & Field - Honorable Mention |
Danny Doran | Baseball - 1st team |
Lizzy Drake | Swimming- 2nd team (three events) |
Jacob Drew | Cross Country - 2nd team |
Scott Fingar | Lacrosse - 1st team |
Brittany Fisher | Softball - 2nd team |
Katherine Frascella | Cross Country - 2nd team |
Megan Hendershot | Swimming - 2nd team |
Justus Hoffmann | Men's Soccer - 1st team |
Cameron Howard | Track & Field - Honorable Mention |
Jevon Jeremy | Football - 2nd team |
Joe Johnson | Lacrosse - 1st team |
Colin Johnson | Baseball - 2nd team |
Paul Kemsley | Track & Field - 1st team (2nd team two events) - Field Athlete of the Year |
Joe Kretschmar | Track & Field - Honorable Mention |
Leaha Langerman | Diving - 2nd team |
Jessie LaRue | Swimming - 1st team (two events) 2nd team (three events) |
John Lauretti | Football - 1st team |
Josh Laurie | Baseball - 1st team |
Kathryn Lewis | Swimming - 2nd team (five events) |
Taj Lewis | Basketball - 1st team |
Ryan Lohr | Cross Country - 2nd team |
Jalen Long | Football - 1st team |
Kelsey Lynch | Swimming - 2nd team |
Garrett Mack | Baseball - 1st team - Pitcher of the Year |
Ryan McDowell | Swimming - 2nd team (two events) |
Maggie Meyer | Soccer - 2nd team |
Austin Miller | Swimming - 1st team (two events) - Diver of the Year - NCAA Qualifier |
Nate Miller | Diving - 2nd team (three events) |
Melissa Mineti | Soccer - 1st team |
Katherine O'Buckley | Track & Field - 2nd team (two events) |
Tim Olin | Swimming - 2nd team (three events) |
Madison Papaj | Soccer - 1st team - Co-Goalie of the Year |
Jordyn Pettit | Track & Field - 2nd team (two events) |
Carissa Pompa | Soccer - 1st team |
Zion Ponder | Track & Field - 2nd team |
Aaron Priel | Swimming - 2nd team |
Sarah Raichlin | Volleyball - 2nd team |
Mikaylah Ruhl | Track & Field - 2nd team |
Julia Russell | Cross Country - 1st team - overall race winner |
Julia Russell | Track & Field - 2nd team |
Shawn Rutledge | Cross Country - 1st team |
Michayla Salatel | Soccer - 1st team & Co-Player of the Year |
Albert Senyah | Soccer - 1st team |
Marissa Sly | Track & Field - 1st team & 2nd team (one event) |
AJ Soto | Lacrosse - 1st team |
Collin Stauffer | Track & Field - Honorable Mention (two events) |
Derek Stein | Track & Field - Honorable Mention |
Rebecca Stevens | Diving - 2nd team |
Sarah Stevens | Swimming & Diving - 1st team (two events) (2nd team one event) - Diver of the year |
Juwan Toliver | Basketball - 1st team |
Marissa Varela | Softball - 1st team - Newcomer of the Year |
Allison VanScoter | Soccer - 1st team - Defensive Player of the Year |
Jacob Wadsworth | Track & Field - 1st team (two events), 2nd team (two events), HM (two events) - Track Athlete of the Year |
Katherine Watkins | Cross Country - 2nd team |
Madison Webster | Volleyball - 1st team |
Julia Yanarella | Track & Field - Honorable Mention (two events) |
Michael Zimmerman | Football - 2nd team |
All-Academic Teams (ACAA & ECFC)
Nathan Adamec | Soccer |
Chris Balys | Soccer |
Emily Benes | Basketball |
Matt Borden | Soccer |
Devon Clark | Football |
Brandon Davis | Football |
Owen Davis | Football |
Katherine Frascella | Cross Country |
Redd Goho | Soccer |
Tyler Jacobs | Soccer |
Christian Jankulowski | Soccer |
Conrad Kroll | Cross Country |
Melissa Mineti | Soccer |
Dannielle O'Buckley | Soccer |
Kathryn Parsons | Soccer |
Michayla Salatel | Soccer & Basketball |
Brooke Scianna | Soccer |
Kelsey Shaulis | Basketball |
Ryan Shipherd | Football |
Learoy Smith | Football |
Michael Zimmerman | Football |
Coach of the Year:
Steve Paternostro: ACAA Women's Cross Country & CSAC Men's Outdoor Track & Field